"Lněné semínko nám poskytuje esenciální omega -3 a omega-6 mastné kyseliny. Tyto dvě kyseliny by měly být v našem těle v rovnováze 1 : 1. Tyto vzácné nenasycené mastné kyseliny nám chrání srdce a cévy, pomáhají při kožních obtížích, astmatu, migrénách a jsou velmi vhodnou prevencí před vznikem rakoviny. Omega-3 působí protizánětlivě, omega 6 naopak záněty, tj. reakce organismu na poškození či narušení, podporuje.

Obě funkce naše tělo bezpodmínečně potřebuje. Záněty se tělo čistí od bakterií a virů. Když děti dostanou horečku, tak jejich tělíčko bojuje s nemocí vytvořením prostředí, ve kterém vetřelci zemřou – zahřeje organismus na vyšší teplotu. Tu bychom měli nechat proběhnout a tím naučit tělo správné reakci. V tomto případě je pro nás velmi užitečná omega-6 kyselina, která akceleruje probíhající zánět. Pokud jí však máme příliš, zbytečně rozjíždí v těle další zánětlivé procesy. V předcházení zánětům hraje naopak nezastupitelnou roli omega-3 mastná kyselina.

V dnešní stravě je ale v absolutní převaze omega-6 kyselina, jejímž hlavním zdrojem je maso. Poměr mezi omega-6 a omega-3 kyselinou často bývá až 30 : 1, což podporuje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Je potřeba zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega-3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1, ideálně pak 3:1.

Staré odrůdy lnu olejného obsahovaly standardně tyto mastné kyseliny v poměru omega-3 : omega6 = 3 : 1 (omega-3 55-65 % z celkového množství tuků, omega-6 16-20 %). Tyto odrůdy ale nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože z nich izolovaný olej rychle žlukl a stával se nechutným. V nedotčeném semínku však k těmto negativním změnám dochází jen velmi pomalu. Pokud se tedy použije na omega-3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, bude snědené dávno před tím, než dojde k oxidaci.

Potravinářský průmysl však dotlačil pěstitele lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega-3 kyselin a vysoký obsah omega-6 kyselin. A výsledek? Olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, podporuje však příliš rozvoj zánětlivých procesů v těle a je proto nezdravý až agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak - své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává.

Pro srovnání odrůdy lnu s těmito "lepšími potravinářskými" vlastnostmi obsahují omega-3 a omega6 mastné kyseliny v poměru 1 : 12 !!! (omega-3 2-5 % z celkového množství tuků, omega-6 70-75 % ), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr cca 1 : 1 (omega-3 36 %, omega-6 průměrně 41 %)."

V prodejnách zdravé výživy se prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod. Většinou se ani nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat.


Které odrůdy tedy ano a které ne ?

ANO:
omega-3 : omega-6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra ...
Horší: omega-3 : omega-6 = 1 : 1, odrůda: Raciol ...

NE: omega-3 : omega-6 = 1 : 12, odrůda Amon, Jantar, Lola (nejhorší z pohledu zdraví pro zánětlivá onemocnění) ...

Čerpali jsme z informací našeho dodvatele zde